MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'Güneşi Gördüm' Oscar aday adayı

2 posters

'Güneşi Gördüm' Oscar aday adayı Empty 'Güneşi Gördüm' Oscar aday adayı

Mesaj  Yavuz Turhal Perş. Eyl. 24, 2009 8:32 pm

İlk filmi ''Beyaz Melek'' ile izlenme rekorları kıran Mahsun Kırmızıgül'ün ikinci kez kamera arkasına geçtiği 'Güneşi Gördüm' Türkiye'nin Oscar aday adayı oldu.

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ve Mehmet Açar NTV'ye 'Güneşi Gördüm'ün Oscar aday adayı olmasını değerlendirdi:

'YOL'U İYİ DEĞERLENDİREMEDİK
Atilla Dorsay
Oscar’larda Amerikalıların kavrayabileceği, dünya konjonktürüne uygun filmleri göndermeyi hiç beceremedik. 'Yol'un Altın Palmiye kazandığı yıl, Yılmaz Güney devlet düşmanı ilan edildiği ve devletimiz kesinlikle sinemamızın arkasında olmadığı için bu fırsatı değerlendirememiştik. Oscar’a ve Cannes’e film göndermek genelde Amerikan sinemasının mantalitesine, zevkine daha uygun oluyor.

KÜRT AÇILIMINA UYGUN DÜŞÜYOR
Bu film, bir kitle filmi olduğu gibi çok iyi yapılmış bir film ve ayrıca Türkiye'nin şu andaki Kürt açılımı konusundaki politik tavrına da çok uygun düşüyor. Daha da ötesi ben, haberi aldıktan sonra Mahsun Kırmızıgül’ü aradım, bana ''Bu film belki Kürt açılımına destek oldu, onu teşvik eden bir şey oldu'' dedi. 2,5 milyon seyircinin gördüğü bir film sonuçta. Hatta açılımın arkasında bile bir parça bu filmin olduğundan söz edilebilir.

İNSANCIL BİR FİLM
Tabii Amerikalıların Kürt meselesini ne kadar takip ettiklerini bilmiyorum. Yalnız buna bağlamak da doğru değil çünkü genel anlamda çok insancıl bir film. Bu bir Türk filmi, gerektiği zaman Kürtçe ama çoğunluğunda Türkçe konuşuluyor. Zaten meseleyi çok hümanist bir çerçeveye oturtan bir film. Amerikan kamuoyu ve Hollywood ve bu filmlere oy veren o küçük kitleye de çok sesleneceğine inanıyorum. Her açıdan iyi oldu diye düşünüyorum.

HERKESİN KAVRAYABİLECEĞİ BİR DİL
Mehmet Acar
Öncelikle kıdemli üyeler bir buçuk saatlik filmleri seviyorlar. 'Güneşi Gördüm'de hümanist perspektiften bakılıyor meseleye ve yaşayan çok sıcak bir sorunu son derece insan merkezli bir şekilde anlatılıyor. Herkesin kavrayabileceği popüler bir sinema dili kullanılıyor. Bu açıdan da geçmişine baktığımızda, akademinin En İyi Yabancı Oscar adayı filmlerde bu tarz filmleri de tercih ettiğini görüyoruz. Bunu belirleyen komitenin tercihini ben normal olarak görüyorum.

TANITIM ÇOK ÖNEMLİ
Geçen yıl 'Üç Maymun’un ilk dokuza girmesinde, en büyük pay o şirketin gerçekten çok harika bir çalışma yapmış olmasıydı. Seçime yakın dönemlerde çok iyi bir lobi faaliyeti götürmek gerekiyor. 'Güneşi Gördüm’ün yapım şirketi bunları biliyor ve en iyisini yapacaktır. Yapmazsa zaten sonuç alması mümkün değil. Benim yıllardır söylediğim bir şey var; En İyi Yabancı Film seçimlerinde biraz gözler Avrupa’nın üç önemli festivalindedir. 'Güneşi Gördüm' bunlardan geçmedi. Buradan hiç geçmeyen bir film de ödül alabilir ama oradaki insanların tanıdığı isimler var; Nuri Bilge Ceylan, Fatih Akın gibi...

YENİ BİR YÖNETMEN
Mesela Nuri Bilge Ceylan’ın geçen sene başarılı olmasının bir sebebi de artık Avrupa’da çok iyi bilinmesiydi. Akademi ve üyeleri de Avrupa’dan gelen filmlerden festivallere bakarlar. Tek yol bu değil tabii. Ama Avrupalılar ve Amerikalılar için yeni bir yönetmen olduğu kesin Mahsun Kırmızıgül’ün.

FİLMİ İYİ TANITABİLİRLER

Akademi son yıllarda üyelere birebir tanıtım faaliyetlerini yasakladı ama oradaki dergilere ilan vermek, gösterim gerçekleştirmek gibi faaliyetler yasaklanmadı. Eğer onlar yapılırsa, bence filmi iyi tanıtabilirler.

GÜNEYDOĞU'NUN GERÇEĞİ...

'Güneşi Gördüm' mayınların arasında, doğuda bir sınır köyünde geçiyor. 25 yıldır iki tarafın arasında kalan çaresiz insanlar... Zorunlu göç uygulaması nedeniyle doğup büyüdükleri topraklardan, köklerinden ayrılmak zorunda kalan Altun aileleri, köklerinden koparak bir bilinmeze doğru yola çıkarlar.

Davut Altun, ailesiyle birlikte kaçak yollardan da olsa en kısa zamanda Norveç'e gitmeyi istemektedir. Haydar Altun ve ailesi içinse göç yolu İstanbul'a doğrudur... Yolculuk başlamıştır... Bitmek bilmez fıtınalardan geçip gelmiş, yollarını kaybetmiş, çaresizce bir çıkış arayan insanların, kendi güneşinden koparılmış ve geleceğin bilinmezliğinde kaybolmuş çocukların, bir göçün hikayesidir...

Kırmızıgül'ün senaryosunu da yazdığı filmde, Ali Sürmeli, Ali Tutal, Alper Kul, Altan Erkekli, Buğra Gülsoy, Cemal Toktaş, Cezmi Baskın, Cihat Tamer, Demet Evgar, Deniz Oral, Emre Kınay, Erol Demiröz, Erol Günaydın, Gülhan Tekin, Hande Subaşı, Itır Esen, Kamil Sönmez, Macit Sonkan, Mahsun Kırmızıgül, Menderes Samancılar, Murat Ünalmış, Nurseli İdiz, Sarp Apak, Cem Aksakal, Şerif Sezer, Yıldız Kültür, Yiğit Özşener, Zafer Ergin ve çocuk oyuncular Serhat Çağlayan, Aleyna Kala, Aslıhan Kapanşahin, Cansu Aktay ve Tuğse Gökhan rol alıyor.
Yavuz Turhal
Yavuz Turhal
Admin
Admin

Erkek

https://ceko.yetkinforum.com

'Güneşi Gördüm' Oscar aday adayı Empty Geri: 'Güneşi Gördüm' Oscar aday adayı

Mesaj  Xasimus Cuma Eyl. 25, 2009 6:27 pm

''böhöhöhöhöhyyy'' tandanslı filmlerden sıkıldığımız bir dönemde sevindirici bir haber tabi. ha mahsun kırmızıgül'ün yönetmen olması ayrı bir başlıkta tartışılabilir Very Happy
Xasimus
Xasimus

Erkek

- Similar topics