MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uluslararası Sosyal Politika - (2009-2010) Final Sınavı (1.Eğitim)

Uluslararası Sosyal Politika - (2009-2010) Final Sınavı (1.Eğitim) Empty Uluslararası Sosyal Politika - (2009-2010) Final Sınavı (1.Eğitim)

Mesaj  MtPeker Perş. Kas. 11, 2010 8:50 pm

1. uluslararası sosyal politika 1980 sonrasında nasıl ve neyönde değiştiğini aşağıdaki olgular çerçevesinde kısaca değerlendirip tartışşınız.
a) Şirketlerin sosyal sorumluluklla ilgili olarak SA 8000, şirket şirket etiketleme sosyal hayat için anlamı (20p)
b) Dünya Ekonomik Formu ve Dünya Sosyal Formu'nun hedefi ve amaçları (15p)

2. 1980 sonrasında çalışma hayatı açısından uluslararası alanda nasıl bir değişim yaşandığını kısaca değerlendirip tartışınız.
a) ''Almanya'da emekçiler 12 Haziran'da ''Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz.'' adı altında geniş çapta eylem düzenledi.(www.sndika.org)''. Sosyal Avrupa(!)'yı idealize eden Avrupa Birliği'nin amacı, hedefi, gerçekleştirdikleri ve gerçekleştiremedikleri (20p)
b) Brezilya'daki MST hareketi amacı, hedefi ve gerçekleştirmek istedikleri (15p)

3. Günter Wallraff'ın ''En Alttakiler'' kitabı, hangi dönemde, nerede, nasıl bir ortamda geçmektedir? Göçmen işçilerin hangi koşullarda Mc Donalds'da çalıştığını, bu koşulları kabul eden işçiler ve bu koşulların varlığını kabul eden yer açısından değerlendiriniz.(30p)

NOT: En fazla iki kağıt kullanınız. Sınav süresi 55 dakikadır. Başarılar...

Berna GÜLER MÜFTÜOĞLU

MtPeker

Erkek

- Similar topics