MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İSTİHDAM VE İŞSİZLİK (I.EĞİTİM)2006-2007 FİNAL SORULARI

İSTİHDAM VE İŞSİZLİK (I.EĞİTİM)2006-2007 FİNAL SORULARI Empty İSTİHDAM VE İŞSİZLİK (I.EĞİTİM)2006-2007 FİNAL SORULARI

Mesaj  sule Salı Şub. 19, 2008 3:20 pm

1)İstihdam hacminin belirlenmesinde teknolojinin ve üretim teçhizatı ile mali kaynakların rolünü açıklayınız.
2)Politik yönü ile tam istihdam ne demektir?Tam istihdama ulaşma yolunda başvurulan tedbirlerin ekonomiyi karşı karşıya bıraktığı ciddi tehlikeler nelerdir?İktisadi kaynakların etkili ve verimli kullanılması ve tam ve etkin istihdama ulaşılması ne anlama gelmektedir?
3)Sanayileşmeyi ithal ikamesi yoluyla gerçekleştirmeye çalışmış ülkelere göre,ihracata yönelik büyüme ile gerçekleştirmeye çalışmış ülkelerde,ücret ve istihdam artışı niçin daha yüksek gerçekleşmiştir?Arjantin, Peru, Hindistan gibi yüksek korumalı ekonomilere karşı Kore,Malezya ve Tayland gibi ihracata yönelik ekonomilerin durumunu karşılaştırınız.Türkiye'yi de bu çerçevede değerlendiriniz.
4)İş yaratmadan büyüme olgusunu,göçmen işçilerden yüksek işsizliğe ve sermayenin sınırsız dolaşımı başlukları altında açıklayınız.
5)Türkiye'de yapay istihdamın sebep ve sonuçlarını açıklayınız.
6)1997'de Lüksemburg'da yapılan Lüksemburg istihdam Zirvesi'nde belirlenen kılavuz ilkeleri nelerdir?anlatınız.

4 soru cevaplandırılacatır.
MUSTAFA AYKAÇ

sule

- Similar topics