MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ABD gemileri bugün Boğaz'da

ABD gemileri bugün Boğaz'da Empty ABD gemileri bugün Boğaz'da

Mesaj  aysegul Cuma Ağus. 22, 2008 4:48 pm

Amerika’ya ait bir destroyer ile bir sahil güvenlik gemisi, Gürcistan’a insani yardım amacıyla bugün Boğazlar’dan geçecek. Gemilerin, Karadeniz’deki NATO tatbikatına katılıp katılmayacağı ise netleşmedi

ABD’nin, Gürcistan’a insani yardım göndermek için Türkiye’yle anlaştığı sahil güvenlik gemisinin bugün Boğazlar’dan geçmesi bekleniyor.
ABD’nin, Gürcistan’a insani yardım amacıyla, Boğazlar’dan geçirmek istediği iki donanma gemisi ile onlara eşlik edecek sahil güvenlik gemisi konusunda önceki gece Türkiye ile ABD arasında mutabakat sağlandı.
Buna göre, ABD, ilk önce Körfez Savaşı ve Irak operasyonu gibi birçok olağanüstü durumda görev yapan ve her biri 70 bin ton olan ABD’ye ait USNS Mercy ve USNS Comfort hastane gemilerinin Boğazlar’dan geçip geçemeyeceğiyle ilgili olarak Ankara nezdinde yoklama yaptı.

ABD bildirim yaptı
Bu iki dev hastane gemisinin Boğazlar’dan geçirilmesine yönelik Ankara’ya hiçbir resmi talepte bulunulmamasına karşın, Türk Dışişleri Bakanlığı, söz konusu gemilerin geçişinin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne uygun olmadığını belirtti.

Türkiye’nin ABD’nin iki donanma ve bir sahil güvenlik gemisine Karadeniz’de geçiş iznini verdiğinin açıklanmasının ardından, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Montrö Boğazlar Sözleşmesi bağlamında İspanya, Almanya, Polonya ve ABD’ye ait askeri gemiler için Türk Boğazları’ndan önümüzdeki günlerde Karadeniz’e geçiş konusunda bildirimlerde bulunulmuştur” denildi.
Edinilen bilgiye göre, ABD de dahil olmak üzere, bu ülkelere ait gemilerin, NATO Görev Gücü çerçevesinde Karadeniz’de rutin tatbikat yaptıktan sonra Romanya’ya gideceği öğrenildi. Konuya ilişkin bildirimin ise ağustos başında Dışişleri Bakanlığı’na yapıldığı belirtildi.

Soru işaretleri
ABD deniz kuvvetleri yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre, Rusya ve Gürcistan arasında çatışmalar başlamadan önce, Türkiye ABD’ye, 9 bin tonajlık USS McFaul adlı destroyer ile 3 bin 250 tonajlık US Costguard Cutter Dallas adlı sahil güvenlik gemisinin Karadeniz’den geçişi için izin verdi. Yetkililer, bu gemilerin Gürcistan’a insani yardım ulaştıracağını da kaydetti. Bu çerçevede, ABD’nin NATO Görev Gücü kapsamında gönderdiği gemiler ile Gürcistan’a yollayacağı gemilerin aynı olup olmadığı konusunda soru işaretleri bulunuyor.

İki askeri gemi Boğaz’dan geçti
Gürcistan’a insani yardım amacıyla gönderilen İspanya ve Almanya’ya ait olduğu belirtilen iki askeri gemi dün 15.00 sıralarında İstanbul Boğazı’ndan geçti. Boğaz’dan geçiş yapan gemilere sahil güvenlik botları da eşlik etti. Bu arada, Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi bir grup, 2 askeri geminin İstanbul Boğazı’ndan geçişini Dolmabahçe Saat Kulesi önünde protesto etti.
aysegul
aysegul

Kadın