Şimşek: Dava etkiledi, büyüme yavaşladı

Aşağa gitmek

Şimşek: Dava etkiledi, büyüme yavaşladı

Mesaj  Yavuz Turhal Bir Cuma Eyl. 12, 2008 11:04 am

Türkiye ekonomisindeki yavaşlamayı değerlendiren Devlet Bakanı Şimşek, “Benim için sürpriz olmadı. İçinden geçtiğimiz siyasi kapatma davası sürecinin etkisi büyük” dedi.

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.9’la 2002 yılından bu yana en kötü büyümeyi gerçekleştirdi. Yılın ikinci çeyreğinde büyümenin yavaşladığına dikkati çeken Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ilk yarı için yüzde 4’ün üzerinde bir büyümenin söz konusu olduğunu kaydetti.

“Büyüme var, bence bu çok makul bir oran” diyen Şimşek, şunları söyledi: “İçinden geçtiğimiz siyasi kapatma davası sürecinin etkisi büyük. Gerek inşaat sektörü gerekse bazı tüketim mallarının talebinde yavaşlama oldu, faizler yükseldi. Bunda siyasi belirsizliğin katkısı büyük. Siyasi belirsizlik vatandaşı dövize yöneltti. 14 Mart ile 25 Temmuz arasında döviz miktarında en az 10 milyar dolar fark var. Vatandaş faizin yükselmesiyle dövize yöneldi, temkinli bir konuma geçti. Türkiye dünya ekonomisine bu kadar entegre olmuşken bunun yansımaları da oldu.”

BÜYÜME RAKAMI SÜRPRİZ OLMADI

TRT 1’de bir programa katılan Şimşek, büyüme rakamlarını iç ve dış gelişmelerin etkilediğine dikkati çekerek, “Bu rakam benim için sürpriz olmadı. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren büyümenin yavaşlayacağını zaten önceden beri söylüyorum” dedi.

IMF İLE DİYALOG TEKNİK DÜZEYDE SÜRÜYOR
Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile diyaloğun teknik düzeyde devam ettiğini belirterek, “Türkiye’nin rekabet gücünü artırmaya yönelik felsefeyle bir program kurgusu üzerinde anlaşırsak, yararlı olacağına inanıyorum” dedi. Şimşek, program sonrası izleme ve ihtiyati stand-by anlaşması seçeneklerinin de hâlâ gündemde olduğunu bildirdi.

‘LİRA DAHA DA DEĞERLENSİN’ DEMEDİM
Türk Lirası’nın değerine ilişkin kapalı kapılar ardında özellikle tekstil zirvesinde söylediklerinin çok yanlış şekilde yansıtıldığını, hiçbir zaman “Lira daha da değerlensin, kontrollü gidilsin, lira bu haliyle makuldür” demediğini belirten Şimşek, “Tam aksine şunu söyledim; Eğer Türkiye’de verimlilik artarsa bu da büyümeye yansır, o zaman belki güçlü lirayı telafi eden makul hale getiren bir süreçte oluruz. Ama cari açığın bu düzeyde olduğu bir ortamda, büyümenin ciddi bir şekilde yavaşladığı bir ortamda hükümetin tasarladığı böyle bir politika yok, böyle bir fiili durum var” diye konuştu.

_________________
marmara.ceko@hotmail.com Marmara Çeko Kulübü Msn Grubu
avatar
Yavuz Turhal
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 375
Yaş : 31
Nerden : Üsküdar
Kayıt tarihi : 28/01/08

Kullanıcı profilini gör http://ceko.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz