MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

G.Saray F.Bahçe'ye fark atar diyen Hıncalın Yüzünü Görmem Lazım :):)

G.Saray F.Bahçe'ye fark atar diyen Hıncalın Yüzünü Görmem Lazım :):) Empty G.Saray F.Bahçe'ye fark atar diyen Hıncalın Yüzünü Görmem Lazım :):)

Mesaj  aysegul Paz Kas. 09, 2008 9:28 pm

F.Bahçe’nin en zayıf yeri savunması, dökülüyorlar. Üstüne gidip hücum pres yapacaksın. Santrayı geçen F.Bahçe tehlikeli olur. Santforda Baros'un yerine Ümit Karan mutlaka oynamalı... Orta sahada Meira'dan vazgeçmek gerek
G.Saray F.Bahçe'ye fark atar diyen Hıncalın Yüzünü Görmem Lazım :):) Hincalulucmilliex4
G.Saray F.Bahçe'ye fark atar diyen Hıncalın Yüzünü Görmem Lazım :):) W435
F.Bahçenin kötü bir kadrosu var, defansta sorunları var. Alex bir oyun kurucu değil. Sadece duran toplara iyi vuruyor. Bu maçta G.Saray'ı yense bile bu F.Bahçe'yi herkes yener. UEFA Kupası'nda bile şans vermiyorum onlara.

Bu G.Saray kadrosundan iki ayrı takım çıkar. Biri İnönü'de Beşiktaş'la oynar, yener. Diğeri Şükrü Saraçoğlu'nda F.Bahçe ile oynar, onu yener. Ama o kadar savunma futboluna her maçta gol yiyorlar. Nereden baksan felaket bu Skibbe. Bari o savunmaya gol yeme!

Bugün F.Bahçe-G.Saray derbisi var. Derbinin sonucu için hafta başında "Fark olur" yorumunu yaptınız. Bunu da şöyle açıkladınız: "G.Saray 10 üzerinden 8'lik bir takım. Gücü kadar oynarsa fark atar ama Skibbe'nin hataları yüzünden 10 üzerinden 2'lik oynarsa fark yer. "Peki Aragones'in hiç etkisi olmayacak mı bu derbide? Her şey G.Saray'a ve Skibbe'nin hatalarına mı bağlı?
Evet, Skibbe'ye bağlı. F.Bahçe ne yaparsa yapsın 4.5'tan 5'lik bir takım. Sonucu Skibbe belirler. Son oynadığı iki Arsenal maçı F.Bahçe'nin ne olduğunu kesinlikle ortaya koydu. Kendi sahasında 5 yiyen F.Bahçe ile rakip sahada gol yemeyen ve 1 puan alan F.Bahçe arasında hiç fark yok. Buradaki fark Arsenal'de. İstanbul'daki Arsenal olsaydı yine 5 yerlerdi. Hücum gücü çok yüksek bir Arsenal vardı burada. F.Bahçe ise hep aynı. Belirli dakikalarda belirli oyuncuları değiştiriyor. Maç ne olursa olsun Aragones her defasında aynı şeyi yapıyor. İspanya Milli Takımı'nın başında da böyleydi ama bu adam, sonradan olmadı. G.Saray'ın teknik direktörü Skibbe ise futbol bilmeyen, futbolun cahili bir adam. Hiçbir başarısı yok. Çalıştırdığı takımlardan hep kovulmuş. Peki bu adam niye G.Saray'ın başında? Çünkü G.Saray'ın iyi bir teknik direktör alacak kadar sıcak parası yok. Hocalar artık Türkiye'nin FIFA'da biriken teknik direktör davaları yüzünden paraları peşin istiyorlar. Bir de G.Saray'daki Adnanlar (başkan Polat ve menajer Sezgin) yönetebilecekleri bir adam istediler. İkisi birden ele geçirdiler G.Saray�ı, yönetiyorlar. Skibbe de bu tanıma çok uygun. Ve bu anlayış G.Saray'ı mahvediyor.

Fatih Terim'in felsefesi basın dahil her yere sinmiş
Skibbe'nin tam olarak neyi yanlış yaptığını düşünüyorsunuz?

Her şeyi ama oynattığı futbol tabii öncelikle. 2000 yılına kadarki G.Saray'ı "10" olarak kabul ediyorum. O takım "10" ise, bu takım 8'lik... Bir Hagi olsa yine "10"luk derim. G.Saray'ın bu rakamın gerektirdiği futbolu oynayamamasının nedeni Skibbe�nin futbol cahili bir teknik adam olması. Sezon başında çift santrfor oynuyorduk. Türkiye�de korkak bir medya var. G.Saray'ın hücum gücünden korkan F.Bahçe medyası ve ruhları korkak, "Aman gol yemeyelim" diyen medya. Bu da ne gariptir ki Fatih Terim önderliğinde oluyor. O yaptı bunu, "Yenemiyorsak yenilmeyelim" felsefesini yerleştirdi. Bundan daha çirkin bir futbol felsefesi olamaz. Merak ediyorum bunu ne zaman söylüyorsun acaba? Maçtan önce mi, maç arası mı, maç sırasında mı? Ne zaman karar veriyorsun, "Yenemiyorsan yenilme'yi anlamadım. Bunu söyleyenler bana bir anlatsınlar. Futbolla ne alakası var bu sloganın. Ama çok inanıyorlarsa kendilerine bana "Ey geri zekalı Hıncal, bu laf çok açık bir laf, çok akıllı bir laf nasıl anlamıyorsun?" desinler, anlayayım, özür dileyeyim. Bu lafın zamanı ne? Bu lafın yeni icadı orta sahaya bir kazma koymak, yani ön libero. Ön libero lafına başından karşıyım. Orta sahan oyunu kuran bölgen, en jeopolitik bölgen. Oraya en parlak adamlarını koyacaksın. Adamın yok, ön libero uyduruyorsun. Son zamanlarda bir ön libero yetmedi, iki ön libero çıktı. Türkiye'de hemen hemen bütün takımlar tek forvet, dört savunma adamı, iki de ön libero oynuyor. 6 kişi 1 kişiyi tutuyor. Skibbe G.Saray şablonunda bir değişiklik yaptı. Forvetten bir adam çıkarttı, savunmaya bir adam koydu. Bunun için sebepleri olmalı. Türkiye'de yenemeyeceğiniz kadar hücum oyuncusu kimde var veya hangi takımın hücumunu durduramazsın diye düşünüyorsun da bunu yapıyorsun kardeşim! Türkiye'de G.Saray'ı tehdit edecek hangi takım var da, iki ön libero ile oynuyorsun. Avrupa'da bile büyük takım kalmadı. Medya hakkımda kötü yazmasın diye yapıyor bunu Skibbe. "Yenilmezsem işimin başında kalırım" diyor. Kişilik sorunu da var bence.

Skıbbe'nin futboldaki gibi karakterinde de iddiası yok
Neden?

Yardımcılarını gönderdiler ona sormadan. Adamın yüzünde hiçbir şey değişmedi. Hiçbir şey olmamış gibi aynen devam ediyor. Bu da kişiliği hakkında iyi bir fikir veriyor açıkçası. Futbolda olduğu gibi karakter konusunda da fazla iddiası yok.

G.Saray, bugün Kadıköy'de nasıl oynamalı sizce?
G.Saray F.Bahçe'ye karşı savunma yapmak istiyorsa, F.Bahçe'yi kendi 18'inde tutmalı. Santrayı geçen F.Bahçe tehlikeli olur. F.Bahçe'nin en zayıf yeri savunması. Dökülüyorlar. Üstüne gidip hücüm pres yapacaksın. Forvetlerimi göster bana. Orta sahadan Meira'yı alırım, orada Ayhan kalır. Kaptanlık yapacak son adam ama bölgesinde iyi. Ümit Karan mutlaka oynamalı. Skibbe hala Baros'ta ısrar ediyor. Adamın hiçbir özelliği yok. Lincoln olacak. Mehmet Güven tipik ön libero. Kewell çıkıyor, o giriyor. Sabri sağbekte kalıyor. Bu olur mu ya? Sürekli söylüyorum. Bu değişikliği yaptıktan sonra Sabri'yi öne çekip Mehmet'i sağbeke almıyor. Pes artık! G.Saray kulübesinde de futboldan anlayan biri yok. Sabri Mehmet'ten iyi forvet; Mehmet de Sabri'den iyi bek. Böyle olunca da Hakan Şükür'ü arıyorum. Ama bu Adnan'lar takımın liderlerinden de rahatsızlar. Hakan, Hasan Şaş olsa onlar takımı toparlıyor, akıl veriyor, hocaya fikir veriyorlar. Şimdi futbolcuların sahanın ortasında birbirlerine nasıl bağırdıklarını görüyoruz, resmen sövüyorlar birbirlerine. Takım ruhu yok.

G.Saray açısından maçın kilit adamlarından biri olmasını beklediğim kişi Arda. F.Bahçe formu gittikçe yükselen Arda'yı durdurabilir mi?
Arda başından sonuna kendisine bağlı bir futbolcu. Dünya çapında bir futbolcu ama kendisi dahil kimse bunun farkında değil. Bir tek Ersun Yanal bunun farkındaydı. İstanbul'un Bebek semtinde Arda'nın telefonunu bilmeyen kız yok. Bu trafik de performansını düşürüyor. Oynayamıyor. Fatih Terim, Emre sakat olmasa onu Milli Takım'a almayacaktı. Arda hocaları tarafından tutulan, desteklenen bir futbolcu olamadı. Arda'nın bacak boyu kısa, gövdesi uzun. Bu bacak boyuyla 20 santim daha kısa olması lazım aslında. Uzun boylu bir adamdan daha fazla adım atıyor, koşarken daha fazla yoruluyor, tabii 70 dakikada bitiyor. Rakipler çok fazla tekmeliyor. Bir de kızlar. Geriye Arda kalmıyor tabii. Bir yönetici bu duruma el koymalı ama. Adına menajer denen Adnan Sezgin kendisi de Bebek'te dolaştığı için birşey diyemiyor. Arda şu sıralar toparlanıyor, bunu kim yaptıysa Allah razı olsun.

Peki F.Bahçe nasıl oynar?
F.Bahçe hep aynı. F.Bahçe'nin kötü bir kadrosu var. F.Bahçe�nin defansta sorunları var. Alex bir oyun kurucu değil. Sadece duran toplara iyi vuruyor. F.Bahçe oyun kuramadığı için duran toplar çok önem kazanıyor, dolayısıyla Alex önem kazanıyor. Oyun kuran bir takım oluştursa F.Bahçe'nin Alex'e ihtiyacı olmaz. Bu maçta G.Saray'ı yense bile bu F.Bahçe'yi herkes yener. UEFA Kupası'nda bile şans vermiyorum onlara.

G.Saray kadrosundan aslında iki takım çıkar ama...
G.Saray'ın kadrosunu nasıl buluyorsunuz?

Bu G.Saray kadrosundan iki ayrı takım çıkar. Biri İnönü'de Beşiktaş'la oynar, yener. Diğeri Şükrü Saraçoğlu'nda F.Bahçe ile oynar, onu yener. Öyle bir takım. 14 sakat var G.Saray'da, bakıyorsun sahaya çıkan takımda eksik yok. Yedekleriyle beraber üstelik. Ama bu takımın gerektirdiği futbolu oynayamıyor. O kadar savunma futboluna her maçta gol yiyorlar. Gol yemediğin maç yok. Önlemini alıyorsan niye yiyorsun kardeşim? Nereden baksan felaket bu Skibbe. Bari o savunmaya gol yeme!

Emre'nin bu derbide F.Bahçe'ye katkısı olmaz

G.Saray'da Emre olan, ancak F.Bahçe'ye gittikten sonra "Çocukluğumda F.Bahçeli'ydim" diyen Emre Belözoğlu�nun ilk G.Saray derbisi. Sakatlıktan yeni çıktı. Alex ile Emre�nin derbiye yetişmesi bekleniyor. Sizce Emre derbiyi etkileyecek futbol oynar mı?
G.Saray ona önlem almalı mı?
Farklı bir ruh durumu yaşayacak, göreceğiz bakalım ne yapacak? Türkiye'den gittiğinden beri yok oldu bu oğlan. En iyi orta saha oyuncusuydu Hagi zamanında. F.Bahçe'ye gelmesi doğru bir seçim. F.Bahçe�nin bir orta saha oyuncusuna ihtiyacı vardı ama Aziz Yıldırım şampiyonanın bitmesini beklese Emre�yi almazdı. Üstelik bu paraya. (S.A: bonservis bedeli 4.5 milyon Euro, ayrıca F.Bahçe'den 4 yıl için 14 milyon Euro alacak) Ne maçı çevirdiği var ne damga vurduğu maç var. Emre yok. Bu derbide de bir katkısı olabileceğini düşünmüyorum ama kendisi değişik psikolojilere girebilir tabii.

İyi bir maç olacak mı sizce?
İyi maç olmayacak. İyi oyuncular, büyük oyuncular hiç yok, iyi düşünen hoca hiç yok. Vasatlar da bana hiç zevk vermez. Beşiktaş vasat takımların en iyisi. G.Saray, Mustafa Denizli'yi alsaydı açık farkla şampiyon olurdu. Ama Adnanlar'ın işine gelmiyor bu. Hoca onların önüne geçecek diye.

Derbinin hakeminin kim olduğu önemli mi?

Çok önemli çünkü F.Bahçe'nin maçların hakemleri üzerindeki etkisi çok açık. Aziz Yıldırım ve bu medya, hakemlerin üzerinde büyük baskı kuruyorlar. F.Bahçe aleyhine hata yapmamak için uğraşıyorlar. O yüzden kim olduğu çok önemli. Aziz Yıldırım hakemi etkileyecek bir şey yaparsa da o zaman vay G.Saray'ın haline bu maçta...
aysegul
aysegul

Kadın