MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sosyal Politikaya Giriş - (2009-2010) Final Soruları (1.Eğitim)

Sosyal Politikaya Giriş - (2009-2010) Final Soruları (1.Eğitim) Empty Sosyal Politikaya Giriş - (2009-2010) Final Soruları (1.Eğitim)

Mesaj  MtPeker Perş. Kas. 11, 2010 7:47 pm

1. ''4/C (sözleşmeli olup geçici çalışma statüsü) kapsamına karşı özlük haklarının korunması daimi kadrolu olmayı talep eden TEKEL işçilerinin Ankara'daki direnişi bugün itibariyle 49. günü tamamlamış bulunuyor.'' Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TEKEL işçilerinin taleplerine karşılık ''Türkiye sosyal devlettir ama müslif değil.'' dedi.
a) Türkiye'de sosyal devletin inşası ve sosyal devletin dönüşüm sürecini açıklayıp, tartışınız.(20p)
b) Türkiye'de 1980 sonrasında değişen politikalar sonucunda kamu ve özel sektörde istihdam ve çalışma koşulları nasıl ve ne şekilde dönüşmüştür? Değişen sosyal politikalar ve değişimden etkilenen kesimler açısından değerlendiriniz.(15p)

2. 1980 sonrasında sosyal politikanın en önemli araçlarından olan gelir dağılımının;
a) Dünyada ve Türkiye'de gelirler arası farklılıklar ne yönde ve ne şekilde değişmektedir? Değerlendirip tartışınız.(20p)
b) Türkiye'de asgari ücret uygulamasını açıklayınız ve etkin sosyal politika uygulaması olup olmadığını değerlendirip, tartışınız.(15p)

3. Emile Zola'nın Germinal adlı kitabında maden işçilerinin çalışma koşullarına karşı örgütlenmeleri ve hak mücadelesini konu alan durumlara örnekler veriniz ve dönemin koşullarını değerlendiriniz.(30p)

NOT: En fazla iki kağıt kullanınız. Süre: 60 dakika. Başarılar...

Berna GÜLER MÜFTÜOĞLU

MtPeker

Erkek

- Similar topics