MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tersanede işçiler kobay oldu: 3 ölü

2 posters

Tersanede işçiler kobay oldu: 3 ölü Empty Tersanede işçiler kobay oldu: 3 ölü

Mesaj  Yavuz Turhal Ptsi Ağus. 11, 2008 7:20 pm

Gemi İnşaa Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GİSAN) Tersanesi’nde yer alan ve “Galata” adlı bir firmaya ait olan 12 bin 500 grostonluk tankerin filikasında, işçilerin de bulunduğu kişilerce ağırlık denemesi anlamına gelen “klas kontrolü” yapılmak istendi.

Filikanın denize doğru indirilip kaldırılmasıyla yapıldığı belirtilen deneme sırasında filikanın denize sert bir biçimde düşmesi sonucu, içinde bulunan ve çoğunluğu işçilerden oluşan 19 kişiden Emrah Varoğlu, Ramazan Ergün ve Ramazan Çetinkaya boğulma ya da ezilme sonucu yaşamlarını yitirdiler.

İşçilerden sorumlu bir mühendisin de aralarında bulunduğu 16 yaralıdan kimilerinin, yakındaki GİSPİR Tıp Merkezi ile Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındıkları, bir kısmının da olay yerine gelen ambülanstaki sağlık görevlilerince ayakta tedavi edildikleri öğrenildi.

Yaralılardan 7’sinin kimliğinin Sefer Karaca, Erhan Kurt, İhsan Tuka, Nufer Koparma, Tayfun Kemer, Ersin Kesik ve Kaan Akyıldız olduğu belirlendi.

LİMTER-İŞ: 4 İŞÇİ ÖLDÜ
Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, olay öncesi tersanedeki geminin üzerinde yer alan bir filikanın test edildiğini belirterek, ağırlık testi yapmaya çalışırken işçilerin filikanın içine dolduklarını söyledi.

Dinç, bu sırasında filikanın ters dönmesi sonucu işçilerin denize düştüklerini belirterek, “Filika düşerken camları da kırılıyor. Düşme sırasında işçiler birbirlerini eziyorlar, o anda içeriye su doluyor” dedi.

Olayda 4 işçinin yaşamını yitirdiğini savunan Dinç, insanların kobay olarak kullanıldıklarını söyledi.

İŞÇİLERİN TEPKİSİ
Kazanın ardından fabrika önünde toplanan bir grup işçi de sloganlar atarak olaya tepki gösterdiler.

Grup arasında yer alan ve olayda ölen işçilerden birinin yakın arkadaşı olduğunu söyleyen Aykut Özdemir, “Arkadaşlarımız ölüyor, yetkililer susuyor. Daha ölen arkadaşımla bu sabah birlikte aynı mesaiyi paylaşmıştık” diyerek gözyaşı döktü.

Olayın yaşandığını tersaneye girmek isteyen işçiler, polislerce engellendi.
Yavuz Turhal
Yavuz Turhal
Admin
Admin

Erkek

https://ceko.yetkinforum.com

Tersanede işçiler kobay oldu: 3 ölü Empty Filikaya binmeyenler işten atılmış

Mesaj  Yavuz Turhal Salı Ağus. 12, 2008 4:57 pm

Tuzla’da dün ağırlık testi için, kum torbası yerine işçilerin bindirildiği filika denize indirilirken, halat kopmuş, denize düşen ve filikanın altında kalan 3 işçi ölmüş, diğerleri yaralanmıştı. İşçilerin böyle bir test için kullanılmasının yankıları sürerken, bugün tersanede herkes bu olayı konuşuyor. Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem de, Bakanlık müfettişleri ile birlikte inceleme için olayın yaşandığı GİSAN Tersanesi’ne geldi. Erdem incelemelerin ardından gazetecilere “Çok üzgünüz. Rapor tamamlanınca sonuçlarını paylaşacağız” dedi.

Tersanede inceleme yapan Dok Gemi-İş Sendikası Genel Başkanı Necip Nalbantoğlu da, Anadolu Ajansı’na “Buradaki olay, alan darlığı ile ilgili değil, insan haklarıyla ilgili” dedi. Nalbantoğlu, şunları söyledi:
“Bu konuyu iş kazası olarak değerlendirmiyoruz. Zira bu olayın karşılığı iş kazası değil, ihmalkarlık değil, yani elektrik çarpması, boyama sırasında düşme gibi bir olay değil. Bu olay, güvenlik filikasının testi sırasında meydana geliyor. Filika ne şekilde düşürülürse düşürülsün, amacına ulaşır. Yani ‘hacıyatmaz’ gibi düz düşer. Filika, geminin küpeştesine çarpıyor, sonra denize düşüyor. Hacıyatmaz gibi doğrulması lazım iken yan düşüyor. Teknik açıdan 19 insanın filikanın içinde ne işinin olduğu konusu var. Ne maksat ve ne içerikle olursa olsun, kumanda ile işin halledilebilir olması lazım. Kum torbası konulması gerekiyordu, insan koydular. Bu, dünyanın hiçbir yerinde olmaz. Çalışma Bakanlığı Müsteşarı içeride. Onlara ve yetkililere sesleniyorum; ne yapılacaksa en ağır şekilde yapılması lazım.”

Filikanın içine bu insanları kimin koyduğunun sorulması gerektiğini belirten Nalbantoğlu, “Elbette ki 19 kişiye deneme yapması için emir veren kişi, birinci derecede sorumludur. Koca koca okulları bitiren insanlar, bu insanları o bota nasıl koyar? Birkaç gün içerisinde doğru olan rapor yayımlanır, sorumlusu cezalandırılır” dedi.

FİLİKA ÜRETİCİSİ: AĞIRLIK BULAMAMIŞLAR
Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde bulunan filika üretim firması Gepa’nın Üretim Müdürü Mehmet Çatal da basın mensuplarının soruları üzerine şunları söyledi:

“Filikanın her türlü tedbir aldıktan sonra denize atılması gerekiyor. Ayrıca, bu tekneler uygun bir vaziyette mekanizma ile kendini kurtaracak şekilde imal ediliyor. Filika, denize düştüğü andan itibaren ‘Hacıyatmaz’ gibi hemen düzelmesi lazım. Kum torbası yerine insanların konulması ilk test için mümkün değildir. Ağırlık bulamadıkları için insan koydular sanırım. Biz her zaman ‘filika testlerini ağırlık kullanarak yapın’ diyoruz.”

İŞÇİLER ANLATIYOR
GİSAN tersanesinde çalışan Ramazan Savaşkan da “Testler sırasında filikaya binmeyeceğimi daha önce söylemiştim. Dün de binmedim. Çünkü filika su alırsa, emniyet kemerini çıkarıp dışarı çıkmak çok zor görünüyordu. Olay anını gördüm, insanların çırpınışını gördüm, çok kötüydü. Ben haklı çıktım, çünkü testin kum torbalarıyla yapılması gerekiyordu” dedi.

Kimliğini açıklamayan bir işçi de filikaya, bota binmeyen işçilerin daha sonra işten çıkarıldığını öne sürdü. Bu işçi, inceleme ve denetleme zamanları tersanede aşırı güvenlik önlemleri alındığını ve şartların iyileştirildiğini savunarak, daha sonra yeniden işçilerin elverişsiz ortamlarda çalıştırıldığını ifade etti.
Yavuz Turhal
Yavuz Turhal
Admin
Admin

Erkek

Tersanede işçiler kobay oldu: 3 ölü Empty "Denemede kum torbası olmaz"

Mesaj  Yavuz Turhal Ptsi Ağus. 18, 2008 9:34 pm

İstanbul Tuzla’da, 3 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı filika kazasının yaşandığı tersanenin kurucusu Mehmet Oyar, filikaların denenmesinde kum torbası kullanılmadığını öne sürdü ve “Kum torbası falan bilmiyorum, denemede kum torbası olmaz” dedi.

Tuzla’daki Gisan Tersanesinin kurucusu Mehmet Oyar, tersanedeki güvenlik önlemleri için bugüne kadar devletin istediği tüm şartları yerine getirdiklerini ve çeşitli zamanlarda yapılan denetimlerde tespit edilen eksiklikleri anında giderdiklerini belirterek “Yapılmadık bir şey yok, her şey yapılıyor ama kaza oluyor” dedi.

KAZADA BİZİM HATAMIZ YOK
Denize düşen filikada kum torbası yerine “canlı denek” kullanıldığı iddialarına tepki gösteren Oyar, sözlerine şöyle devam etti:

“Filika Çin’den alınmış. Kayacağı kızakları Gürdesan yapmış. Loyd ‘çalışır’ diye onay vermiş. Bizim bir hatamız yok. Deneme yapılan filikanın bağlı bulunduğu geminin 19 kişilik personel kapasitesi var. Taşeron, filikaya adamları toplamış. 19 kişi geleceği yerde 16 kişi gelmiş. Filikanın denemesi yapılmasaydı, gemi 19 kişiyle yüzecekti. Bu gemi denizde fırtınaya yakalansaydı o zaman filikaya binen 19 kişinin hepsi ölürdü.”

48 yıldır tersanecilik yaptığını vurgulayan Gisan Tersanesinin kurucusu Mehmet Oyar, filikaların denenmesinde kum torbası kullanılmadığını ileri sürdü ve “Kum torbası falan bilmiyorum, denemede kum torbası olmaz” diye konuştu.

Tersanelerde son yıllarda artan iş kazalarının bilgisizlikten kaynaklandığını savunan Mehmet Oyar, “Bizim zamanımızda böyle kazalar hiç olmazdı. Bu kazalar bilgisiz adamların tersanelerde çalıştırılmasından kaynaklanıyor. Televizyonda gördüm, adam gemide kaynak yapıyor, altında işçiler çalışıyor. Sanki kasten yapıyorlar” dedi.

Sektörde “Çanak Mehmet” lakabıyla tanındığını anlatan Mehmet Oyar, 1960 yılında Haliç’te ilk adımını attığı Gisan Tersanesini 1982 yılında Tuzla’ya taşıdıklarını da kaydederek, bir süre önce işi oğulları Cemal, İsmail ve Rıdvan Oyar’a devrettiğini dile getirdi.
Yavuz Turhal
Yavuz Turhal
Admin
Admin

Erkek

Tersanede işçiler kobay oldu: 3 ölü Empty Geri: Tersanede işçiler kobay oldu: 3 ölü

Mesaj  aysegul Salı Ağus. 19, 2008 9:27 am

Evil or Very Mad bu ne pişkinliktir anlamadım
denemede kum torbası olmasmışşşş
3.dünya deil 333333333333333 dünya ülkesyiz tüüüü yasık
olan ölenlere oldu
Evil or Very Mad
aysegul
aysegul

Kadın

- Similar topics