MARMARA ÇEKO KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Özelleştirmeden 6.3 milyar dolar geldi

2 posters

Özelleştirmeden 6.3 milyar dolar geldi Empty Özelleştirmeden 6.3 milyar dolar geldi

Mesaj  Yavuz Turhal Cuma Ara. 12, 2008 1:24 pm

Bu yıl özelleştirme uygulamalarından 6.3 milyar dolar gelir elde edilirken, ihalesi tamamlanan ancak devir işlemi yapılmayan özelleştirme uygulamalarından ise 4.2 milyar dolar bekleniyor.

Petkim’in özelleştirme işleminden 2 milyar 40 milyon dolar, Tekel’in devir bedelinin de içinde yer aldığı tesis ve varlık satış veya devrinden toplam 2 milyar 256 milyon dolar, Türk Telekom’un halka arzından 1 milyar 911 milyon dolar, bedelli devir işlemlerinden ise 89.2 milyon dolar gelir elde edildi. Böylece 2008’in başından itibaren satış veya devir işlemleri tamamlanan özelleştirme gelirleri 6.3 milyar doları buldu.

İhalesi tamamlanmış onay ve sözleşmesi imza aşamasındaki kuruluşlar arasında TCDD’ye ait İzmir, Derince, Bandırma ve Samsun limanları ile Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş, Meram Elektrik Dağıtım A.Ş ve Aras Elektrik Dağıtım A.Ş bulunuyor.

Sümer Holding A.Ş’ye ait Adıyaman taşınmazı ve TEKEL ve Sigara Sanayi İşletmelerine ait Ayvalık Tuzlası da ihalesi tamamlanmış onay ve sözleşmesi imza aşamasındaki kuruluşlar arasında yer alıyor.
Yavuz Turhal
Yavuz Turhal
Admin
Admin

Erkek

https://ceko.yetkinforum.com

Özelleştirmeden 6.3 milyar dolar geldi Empty Geri: Özelleştirmeden 6.3 milyar dolar geldi

Mesaj  de rossi Cuma Ara. 12, 2008 5:11 pm

secilen (ya da dayatılan) iktisadi kalkınma modelinin bir tezahürü olarak devlet varolan yatırımlarını satma yoluyla elden cıkarıyor ve kücülme yolunu tercih ediyor,yatırım alanlarının tamamının özel müteşebbislere bırakılması için güçlü bir yerli sermaye ve sürekli finanse edilebilirlik gerekli ancak bu faktörler sözkonusu degilken yapılan özelleştirmeler sadece kısa vadede kaynak yaratmaktan öteye gecmiyor.

de rossi

- Similar topics